Pár poznámek z pobytového zájezdu do Černomorce aneb Bulharsko po 22 letech

 

26.5.2004-8.6.2004

 

Po klidném odletu z Prahy ruzyňského letiště  Boeningem 737, jsme po 110 minutách letu přistali na poměrně malém burgaském letišti v Sarafovu a přistavenými autobusy odjeli do míst našich pobytů.

 

My si vybrali Černomorec- klidné letovisko ležící 23 km jižně od Burgasu. Má asi 3000 stálých obyvatel, kteří, pokud nežijí z turistického ruchu, dojíždějí za prací do Burgasu či Sozopolu. Autobusy z Burgasu do Sozopolu a zpět tu zastavují každý den od 5 hodiny ranní do 20 hodiny večerní v půlhodinových intervalech. Jízdenka do Burgasu stojí 1,50 Lv a do Sozopolu 0,50 Lv Teď je vše v plné přípravě na sezónu, která zde začíná až po 15.červnu. Všude se staví nové apartmánové domy, opravuje silnice i chodníky, za několik dnů otevře nový, tady  jediný „supermarket“-velká sámoška. Směnárna je jen jedna a otevřená až v sezóně, proto je nutné si Leva směnit v Burgasu či blízkém Sozopolu. Restaurací je otevřeno zatím jen několik, nám vyhovuje Perla nedaleko pláže i s česky psaným jídelním lístkem a přijatelnými cenami. Místní písčitá pláž, na pohlednicích skoro přeplněna, zatím zeje prázdnotou a působí velmi příjemným dojmem. Je jen pár desítek, někde jen pár metrů široká a táhne se podél zálivu asi 800m. Je chráněna před příbojem, takže koupání  je vhodné zvláště pro malé děti a seniory a moře je tady teď mimo sezónu velmi čisté. Při vstupu na pláž prýští pramen pitné vody. Kdo by  všakČernomorci hledal v některých dřívějších materiálech uváděný Nudacamping bude zklamán; ten již několik let chátrá… a jeho pláž je spíš plná balvanů než oblázková. Necelé dva kilometry po staré silnici na jih dojdeme či dojedeme ke kempu Gradina, kde byl zahájen provoz 1.6. Kemp je velmi rozsáhlý na to, aby mohl být korektně udržován, sociální zařízení vesměs v dezolátním stavu, ale pláž ta je hezká a táhne se  podél celého kempu několik kilometrů a splývá s pláží kempu Zlátna Rybka (sezóna od 15.6.) u Sozopolu a na severu končí u vilové čtvrti  Červenka. Moře je tu otevřené a má značný příboj. Pro cyklisty je výhodná stará silnice, která vede z Burgasu přes Černomorec do Sozopolu,  provoz je na ní téměř nulový, povrch asfaltový, ale neudržovaný s velkými dírami.  

 

Výlet do 8 km vzdáleného Sozopolu může být každodenní záležitostí. Sozopol, starořecká Apolónie má podobně jako Nesebar dvě části: staré město se rozkládá na poloostrově vystrčeném do moře a nové se rychle rozrůstá směrem na jih až k sozopolskému hřbitovu a přibližuje se hlavní magistrále do Primorska a  do Achtopolu. I tady se buduje  a opravuje v rámci projektu „Za Bulharsko krásnější“. Hezky upravené vyhlídková cesta kolem poloostrova s přístupy na romantická skaliska nad mořem, jen kdyby si je lidé nepletli s místy vhodnými k odkládání odpadků. A všude spousta restaurací, vinárniček i pizzerií, dřevěné rybářské zpravidla jednopatrové domky z 19.století a úzké uličky podobné těm v Nesebaru.Písčitá pláž mezi starým a novým městem  upravená a docela prostorná u  městského parčíku a v dohledu autobusové zastávky do Burgasu. Jižní pláž rozlehlá až za novou pobřežní částí Sozopolu, obklopena neskutečným množstvím sezónních stánků různé kvality prodávajících snad cokoliv.

 

Přirozeným centrem obchodním, dopravním, průmyslovým i kulturním této oblasti je Burgas - dnes   4. největší město Bulharska s 300 000 obyvateli a jeho největší přístav. Je zde i univerzita a i nezaměstnanost je tady díky spoustě pracovních příležitostí (kromě Sofie) nejnižší v Bulharsku. Je moderním městem bez historických památek pouze v centru malý arménský kostel z 19.stol. Za dvacet let rozkvětu doznalo změn k lepšímu alespoň co se týká centra.  Spousta obchodů, restaurací, pizzerií, kavárniček a hezky upravené parky. Trochu horší už je stav městské pláže, která se táhne v délce několika kilometrů, přeci jen se tam povaluje dost odpadků na můj vkus, ale to není jen problém Burgasu, ale asi všech pláží,  pokud nejsou tak jako na Slunečném pobřeží každodenně čištěné. Jinak nad pláží se táhne v délce několika kilometrů i nádherná Morska Gradina, přímořský park s mořským aquáriem, restauracemi, vinárničkami, letním kinem, dětskými hřišti i jinými lákadly a s překrásným výhledem na Burgaský záliv. Hustá síť MHD i autobusové spojení nejen po pobřeží, ale i po celém Bulharsku.

 

Po 20 km severním směrem dojedeme také autobusem či mikrobusem zdejší nejvýznamnější dopravní společností BurgasBus za 1,50 Lv do Pomorie-původní název Anchialo(4 stol.), proslulé  vinařskými závody a výrobou velmi oblíbeného koňaku Slnčev Brjag či národní rakije. Dobré vínko z Pomorie je k dostání v Burgaském regionu téměř všude. Asi 1km před začátkem města spatříte zeleň a nápisy lákající otrlejší nátury k ubytování v campu Evropa. Kousek odtud  se nachází starobylá trácká hrobka pochází z 2.století po Kristu a má světový význam. Nachází se v zahradách asi 500m na jih z kempu. Je otevřena pouze během letní sezóny. Město samo během 22 let příliš krásy nepobralo, kromě nově upraveného prostoru okolo pravoslavného kostela v centru, se může chlubit jen zchátralou mořskou 1,5 km dlouhou promenádou snad ještě z dob socialismu, která vede od hotelu Pomorie až do nového města a otřískanými paneláky. Má však zavedenu městskou dopravu spojující starou i novou část města, směnárny, spoustu obchodů i restaurací. Městská písečná pláž je na sever od hotelu Pomorie a je poměrně dlouhá a myslím i dostačující místy s tmavším pískem. Bahno z přilehlého slaného jezera je prý léčivé a používá se k balneologickým účelům

 

Snad nejnavštěvovanějším je stále starobylé město Nesebar., starořecká Mesamvria, původně trácká osada, kolonizovaná v 6 stol. Před Kristem Řeky. Město má dvě části, stará část spojená pouze úzkou šíjí s pevninou má  spoustu památek, opevnění z 9. stol., kostely ze 7.-13 .století (původně jich prý bylo 45), v nich jsou převážně umístěny  prodejní výstavy umění. Nesebar je od roku 1983 světovou památkou UNESCO. Křivolaké uličky s typickými dřevěnými rybářskými a kupeckými domky, dnes však to jsou převážně atraktivní penziony pro turisty. Je cílem výletníků nejen celého pobřeží ale i vděčným cílem vycházky hostů ze znovuobjeveného Slunečného pobřeží respektive světově znějícího Sunny Beach. Vede sem vycházková cesta od kraje pláže na Slunečném pobřeží, z něhož se skutečně  podařilo vybudovat luxusní rekreační středisko západního typu s téměř 7kilometrovou písečnou pláží i promenádou, s hotely se vším komfortem včetně bazénů i různých jiných atrakcí. Nejvíc je zde slyšet němčina, občas potkáte spořivé Holanďany či uslyšíte i češtinu. Autobusové spojení s Burgasem je už teď koncem května od rána do pozdního večera ve 20minutových intervalech, cena jízdenky 2,40Lv. Kromě toho jezdí pravidelná linka mezi Nesebrem a Slunečním pobřežím každých 15 minut. Díky severské a německé klientele je možné se koupat bez plavek u ústí říčky nedaleko jižního konce pláže.

  

Praktické informace (červen 2004)

Bulharsko nás příjemně překvapí čistou mořskou vodou s poměrně malou salinitou (kolem 18 promile), proto asi nejsou obvykle sprchy na plážích, chutnou stravou  v restauracích za ceny ve stejných či možná i nižších relacích než u nás: točené pivo 0,80-1,20 Lv- dobrá Zagorka i Kamenitza, celá pizza 3-5 Lv, kjufleta či kebabčeta (něco jako karbanátky) kus 0,60-0,90 Lv, ražniči 150 g-3 Lv, smažený řízek-5- 6Lv, hovězí steak 4,5 Lv, smažený sýr-kaškaval pane 4Lv, grilované kuře-1/2 kolem 3,25 Lv, přílohy kolem 1,2 Lv bohužel dost často nebyla jiná příloha než všudypřítomné hranolky, výborné saláty-šopský  porce 2-3 Lv. Ceny v obchodech nižší  než u nás:pivo 0,5 l  za 0,50-060 Lv, víno 1-1,5 l kolem 3-4 Lv, rakije  40% 0,5l kolem 4-7Lv, sladké mléko poněkud dražší 1l-1,55 Lv, sýr 1kg 5-7 Lv, stejně tak maso. Uzeniny dle kvality (1kg) šunka 3-5Lv, makedonka 2,60-4,50Lv, debrecínka cca 6Lv. Ovoce a zelenina sezónní ceny za nás začátkem června (cena za 1 kg) jahody 2,50Lv, třešně 2-3Lv, rajská 3Lv,okurky 1Lv, brambory nové 1Lv, paprika 4-5Lv, cibule 0,80Lv, pomeranče 2-3Lv. Pohonné hmoty speciál 91- 1,40Lv, natural 95 1,50Lv, nafta 1,25Lv. Kurs Leva je poměrně konstantní asi 1Lv=16Kč, 1EUR=1,94 Lv, 1$=1,59Lv. Ale pozor při směně valut!!!! Pozorně sledovat nabídku, dost často se směnárny snaží nachytat turisty že napíší prodej 1,195 za 1EUR aby zmátli. Sama jsem viděla snad v 30% případů. A měnit pouze v bance a směnárnách bez poplatku, nikdy ne u veksláků, těch je prý v sezóně dost, já jsem se s nimi nesetkala. Koruny mění ve špatném kursu asi všude 10 Kč-0,50Lv. Co mě vadilo bylo množství „volně pobíhajících bezprizorních psů“, ale naštěstí žádného opravdu agresivního jsem nepotkala. Domorodci mi naznačili, když nějaký pes otravuje, naznačit hození kamenem jeho směrem, tomu prý rozumí a přestane se vnucovat. Výborná na pobřeží je hustá veřejná autobusová i místní doprava za rozumné ceny, takže turista není závislý jen na výletech pořádaných cestovkami. Takový snad doporučuji jedině do oblasti řeky Ropotáma, kam se běžný turista individuálně špatně dostane. Automobilová doprava mimo sezónu není zdaleka tak hustá jako v Řecku, Španělsku či Itálii, ale co se týče provozu na silnici často potkáte stařičké trabanty, wartburgy, moskviče či škodověnky samozřejmě bez katalyzátoru a též  povozy tažené koňmi, osli či mezky. Ve veřejné dopravě je také všehochuť; jednou pojedete docela moderním Mercedesem, podruhé Čavdarem do kterého za deště teče… Ubytování hezké a čisté, ale ještě chybí zkušenosti(na terase nebyl funkční nábytek třeba umělohmotný, záchod a koupelna i když byl jen k našemu pokoji byl na chodbě. Přitom podlaha byla mramorová a nábytek v pokoji stylový, ve společné kuchyňce nedostatek příborů, hrnců a hrníčků.

 

odkaz na web o Bulharsku http://bulharsko.orbion.cz