gesäuse 5.7.2001-8.7.2001

 

Chtěla bych podat pár užitečných informací z osobních zkušeností o této oblasti. Z Prahy přes Linz , Steyer na Liezen a odtud na Admont do údolí řeky Enns. Řeka je rájem pro rafting a pro vyznavače divoké vody. Gesäuse je vápencové pohoří s překrásnými výhledy. V této oblasti nejvyšší hora HOCHTOR 2369m (2372m), na kterou vedou v podstatě dva velmi lehké, dobře zajištěné cesty. Ta, která se jmenuje JOSEFINENSTEIG, je známá přes 100 let, směřuje z chaty Hesshütte 1699m (trvá 2 2 a půl hodiny), druhá začíná přímo na parkovišti Wh. Köbl 851m a značnou část vede sutí. Chata Hesshütte patří OAV , je hodně vyhledávaná a proto poměrně drahá, vody ale dost. Cesta na chatu je turistická, technicky nenáročná a i s pěkně nafouklým baťohem lze ji uskutečnit dle propagovaného času za 2 a půl hodiny. Nocleh v matrazenlageru na průkazku AV 100 ATS, pivo 0,5 l  43 ATS. Na parkoviště Wh. Köbl (možnost osvěžení v potoku) se dostanete, když odbočíte u vlakové stanice Johnsbach v údolí Enns silnicí směrem na Johnsbach a za obcí jsou zelené cedulky - Einsteig Hesshütte, Hochtor .

 

Další zajímavou a vyhlídkovou cestou, která byla zpřístupněna před více než sto lety je WASSERFALLWEG, stezka, která začíná u mostu Kummerbrücke (572 m) a končí na chatě Hesshütte asi za 3 hodiny od nástupu. Směrem nahoru lze jít bez jištění, při sestupu nebo za mokra bych raději měla úvazek a minimálně třikrát nebo čtyřikrát se pro jistotu cvakla (přelez ze strmého žebříku na druhý a kousek pod ním jedno hodně vzdušné místo). Z Hesshütte pak vede cesta číslo 601 na SULZKARHUND (sedlo 1822m), kde krásný kamenný pes obhlíží daleké okolí. Dobrý orientační bod celé oblasti. Ze sedla se pak sestupuje nádhernou zelenou krajinou, kde líně přežvykují telátka svou denní dávku k Sulzkar Almu, kde se zase pro změnu vy můžete osvěžit mlékem nebo chlazeným lahváčem (pivo 30 ATS). Cesta stále celkem příjemně klesá (závěr trochu strmější) do údolí řeky Enns, kde vyústí asi 2,5 km od parkoviště po proudu. Zpět se lze vrátit po nepříliš rušné silnici a projít 255m dlouhým tunelem(bez osvětlení, ale chodník na pravé straně) k parkovišti.

 

Most Kummerbrücke přes řeku Enns je asi 2,5 km od stanice Gstatterboden směrem východním po proudu řeky. Na parkovišti u mostu lze i nouzově zastanovat, pitnou vodu lze nabrat v žel. stanici Gstatterboden a asi 500m směrem proti proudu Enns je u pravého břehu přehrady malý rybník s čistou a teplou vodou, kde se vykoupat .

 

Po noclehu lze  ráno poodjet kousek za Johnsbach autem k východišti cest na Wh. Köbl nebo 500m blíž a udělat okružní procházku s překrásnými výhledy hřebenem (Nieder B. 1688 m, Anharts Kg.1764m , Spiel Kg. 1731m),   přes chatu Mödlinger Hütte 1523m, a sejít širokou cestou 601 zpět k autu. Kdo by chtěl na chatě přespat - matratzenlager 50 ATS pro členy AV, bergsteigessen 85 ATS a stačí k nasycení dvou lidí, pivo 38 ATS . To je pro tentokrát asi vše. Kdo chce tak může pohlédnout do mapy oblasti.