Korsika a Sardinie 2006

 

Od 18.8.2006 do 3.9.2006 jsem se zúčastnila zájezdu, který pořádal oddíl VHT  Sparty. Takže pár postřehů o těchto středomořských ostrovech:

Korsika patří Francii, tudíž dražší živobytí, Sardinie Itálii, takže levnější jídlo i pití, Korsika s většími výškovými rozdíly a hory vůbec ani v srpnu nejsou vyprahlé, Sardinie sušší, divoká příroda, ale ne tak strmé a skalnaté hory, všude macchie. Ta je skoro všude i na Korsice). Korsické hory byly plné hub, zurčících potůčků, všude plno zralých sladkých ostružin a  stráně pokryty jedlými kaštanovníky, bohužel s dosud nezralými kaštany. Když u nás prodávají fíky za 10Kč kus, na Sardinii i Korsice je to potrava pro chudé, ostatně fíkovníky často rostou divoce. Sardiňané ani Korsičané nelnou k pořádku, takže na obou ostrovech se cítíme jako doma na rozdíl od anglosaských zemí, zákazy se také tady tak striktně nedodržují. Spali jsme v kempech, řekla bych, evropský standard, ale jeden zlozvyk mají na Korsice i Sardinii-nikde v kempech toaletní papír(byl jen v TUANI v údolí Restonica a v Paradelle u Calvi). Autobus má někde problém s vjezdem do kempu-úzká vrata a cesty. Na Korsice jsou vůbec problémy pro autobusy díky horským úzkým silničkám s množstvím serpentin a zatáček i díky uzoučkým mostům přes vodní toky. Automapy jsou nepřesné, nutno se informovat v nejbližší obci (turistická střediska, hotel), někdy i žlutá silnice v automapě je pro autobus nesjízdná a obyčejná místní komunikace je v pohodě. Zákaz vjezdu autobusů někde, kde je nutný, označen není, jinde zas naopak je a autobus bez problémů projede. A teď   k horským túrám:

 

Monte Cinto 2708m

Odchod z Haut-Asco v 7:30 (konec silnice D147, parkoviště, hotel) po dobře značené cestě (červené puntíky) až na hřeben cca 2400m(10:45), kde cesta sestupuje téměř 100 výškových metrů a obchází zprava tři nižší vrcholy (několikrát nahoru dolů).Z hřebene nutno počítat ještě 45 až 60 minut dle zdatnosti k výstupu na vrchol. Já jsem vrcholu dosáhla v cca 12:30 s asi 20minut odpočinkem. Cesta má několik obtížnějších míst (max1+), v podstatě není příliš technicky náročná, pouze zcela nekonečná se zdá  cesta sutí, pro mě Monte Cinto charakterizuje  suť, tato představa mě zůstala v paměti těch 11let, co jsem vystoupila na Monte Cinto poprvé, to jsme dělali přechod hor a šli jsme od Paglia Orby.

 

Paglia Orba - korsický Matterhorn  2525m

Asi technicky nejobtížnější z těchto tří, co zde popisuji. Absolvovala jsem před 11lety, od odbočky z GR20 občasné 1   dvojkové lezení, pochopitelně žádné jištění zde neexistuje, cca 2 hodiny z turistické stezky. Dá se uskutečnit dvoudenní přechod  na Monte Cinto s přespáním v horách-my tenkrát absolvovali, v paměti mi zůstala velmi chladná až mrazivá a větrná noc v nadmořské výšce cca 1600m

 

Monte Rotondo 2622 m

Druhý nejvyšší horský vrchol na Korsice, rozložitý žulový masív. Atak na druhý nejvyšší  vrchol na Korsice jsme podnikli z údolí Restonica ze severu. Autem(nikoli však busem) lze dojet k místu Pont de Timozzo (990 m)na silnici v údolí Restonica (velmi omezené možnosti parkování), možnosti parkovat je  i u níže položeného Pont de Fragone. Z kempu TUANI asi 5km po silnici. Výškový rozdíl 1 632 m až na vrchol. Až k jezeru Oriente 2061m lehké, po  jakžtakž značené cestě a kamenných  mužících, od jezera už  pouze po mužících sutí a přes kameny. Naštěstí všechny "omužíkované" cesty se nakonec sešly u žlebu (pozor na padající kameny!!!), kterým se vystupuje na hlavní hřeben a pak vlevo po skále nejtěžší krok z celé túry(2+) na stezičku k vrcholu. Časový plán: 7:00 odchod z kempu Tuani v údolí Restonica k Ponte Timozzo(postupně stopem) od Ponte Timozzo(cesta odbočuje doleva cca 200m nad mostem)a vede též k salaši De Timozzo až k jezeru Oriente necelé 3hod, vrcholu dosaženo ve 13hodin. Odchod z vrcholu ve 14:00 sestup k jezeru kde v 16:00 a i s návštěvou salaše Timozzo(ovčí sýr 4 až 5 Euro za kus) v 18:00 u silnice. Do kempu cca 1hodina pěšky po silnici.

 

Přírodních zajímavostí je na Korsice přehršle, mohu vřele doporučit Anglické vodopády ze sedla Vizzavona (1163m), skalní útvary Calanche u Porta, i soutěsku Spelunca  z Evisy do Oty, (krásné koupání u Ponte Vechio k říčce a do Oty bus neprojede nutno nechat autobus u křižovatky silnic Evisa-Porto),či výlety ze sedla Bavella a na jihu rozhodně nevynechat úchvatné vápencové útesy u Bonifacia.

 

odkaz na další informace: http://francie.orbion.cz/korsika/