Dojmy z dovolené  - Severovýchodní Kréta

Letos v květnu 2003 jsem již po čtvrté stanula v Řecku, podruhé na Krétě, která mě při loňském pobytu uchvátila. Před několika lety jsem byla v  v Paleokastritsi na Korfu a téhož roku na poznávacím zájezdu po Řecku s jednodenním výletem na Santorini. Kréta je nejjižnějším a svou délkou 260 km a šířkou 60 km též největším z cca 100 obydlených řeckých ostrovů, v nejužším místě pouhých 12 km široká. Dělí se na čtyři provincie: Chania, Rethymnon, Heraklion a Lassithi. Kréta je  kolébka evropské civilizace dle starořeckých bájí byla rodištěm největšího z olympských bohů - boha Dia, (narodil se v jeskyni v pohoří Diktí, odtud vzlétl k nebesům Ikaros, zde střežil netvor Minotaurus labyrint krále Minoa a byla to opět Kréta, kam unesl Zeus Evropu, na jejíž počest byl pojmenován náš kontinent. Základ řecké a současně i evropské kultuře byl dán již před 4000 lety v období největšího rozmachu mínojské říše. Velkolepý mínojský palác Knossos s nástěnnými freskami a nejstarším kamenným trůnem, palác Phaistos se svými nálezy a dosud nevyluštěným písmem, i unikátní sbírky, kterými se pyšní archeologické muzeum v Iraklionu. Klima na Krétě je středozemní má být s poměrně mírnými, na srážky bohatými zimami a úplně suchými, subtropicky horkými léty. Slunce má prý svítit v průměru 300 dní v roce. My jsme tam byli asi v 9 z těch 65 neslunných dní v roce. Kréta je velmi hornatý ostrov, nejvyšší hora ostrova dosahuje téměř 2 500m, takže téměř polovinu roku jsou vrcholky pokryty sněhem, byť geografická poloha Kréty by to nepředpokládala. I letos koncem května nás nejvyšší hora Idi (2 456m) asi 30 km z Iraklionu vítala bíle se lesknoucími sněhovými poli. Po poměrně zdlouhavé pasové kontrole a rozřazení rekreantů do příslušných autobusů jsme konečně v odpoledních hodinách dorazily do cíle našeho desetidenního pobytu Agios Nikolaosu.

 

 

Všeobecné informace:

Měna:EURO

Ceny potravin v supermarketech

0,5 l piva láhev                                   0,52-0,90€

točené v restauraci                             2,00€

1 kg vepřového masa na guláš           5,15€

žemle                                                  0,15€

1 l mléka                                             0,95-1,30€

1,5  l vína                                           2,60-4,00€

Veselá Kráva-tavený sýr(140g)         1,43€

1 kg tvrdý sýr                                     od 5,15€

1 kg šunka lisovaná                            od 3,65€

cca 500g veka                                    0,65€

1l olivový olej                                    od 4,15€

1l metaxa                                            10-12€

0,7l ounzo                                          4,00€

 

Jízdné:příměstské autobusy Agios Nikolaos-Kritsa, Elounda  1,00€; Agios Nikolaos – Iraklion  5,50€, Agios – Sitia 5,50€, Agios – Ierapetra 2,50€

                                                                                                                                                            

V roce 2002 jsem strávila týden v malém klidném letovisku Sissi  vzdáleném asi 40 km od Iraklionu a 25 km od malebného městečka Agios Nikolaos na severním pobřeží Kréty. Na rozdíl od mamutích letovisek Mália a Stália, typu Bibione,  které byly „ přes kopec „ cca 5 km, zde byla hezká písečná plážička cca 500 m od centra a v malé zátoce, který končil rybářským přístavem se taky dalo fantasticky plavat. 

 

Agios Nikolaos (66km z Iraklionu) je velmi malebné město s 9500 stálými obyvateli, které zažívá stavební boom a rozrůstá se směrem severním k městečku Elounda. Je administrativním střediskem provincie Lassithi.Centrum je rozloženo mezi jezírkem Voulismeni a asi třemi pahorky, a zde se odehrává společenský život města. Má několik pláží, přímo v centru písečnou pláž Kitroplátia a Ammos, která volně přechází až k městské plovárně Municipal Club Beach s udržovaným trávníkem, dětským koutkem s bazénem a průzračnou vodou. U ní je také městský plavecký a fotbalový stadion. Od této pláže lze po pobřežní silničce a cestě pro pěší dojít cca 800m k další velké písečné pláží jménem Almiros, na jejímž konci ústí říčka s poměrně čistou a osvěžující vodou. Zde silnička navazuje na hlavní silnici vedoucí přes Amoudaru do hor a do Sitie a další u Pachia Ammos odbočuje na jižní pobřeží do Ierapetry(36 km). V Agiosu zastavuje téměř každý den trajekt spojující město s pevninou (Piraeus) a opačným směrem pokračujícího do nejvýchodnějšího přístavního městečka Kréty Sitie a některý i dál na Karpathos, Kassos, Kos. Cena trajektu do Sitie 6,30€. Městské autobusy (jízdné 1€)v  jedou i do „turistické vesnice“ Kritsa (2000 obyv), vzdálené z Agiosu 12km. Zdejší obyvatelstvo převážně nachází obživu v turistickém ruchu, prodávají rukodělné výrobky převážně textilní. Vesnice nebo spíš městečko je položeno pitoreskně  ve svahu počínajících hor vedoucí na planinu Katharo, má školu, několik kostelů, moderní fotbalový stadion. 1 km pod vesnicí se nachází  byzantský kostel z 15. stol. Panagia Kera. Ve vnitř jsem nebyla, ale jsou tam prý zajímavé fresky. Z vesnice vede asfaltka k zříceninám antického města z období mykénského Lató, vzdáleného od Kritsy asi 2,5 km.Vykopávky jsou zatím volně přístupné, ale pokladna už je ve výstavbě, takže v krátkém čase i zde budou vybírat vstupné a dozorci pískat na neukázněné návštěvníky. Jedinečnost polohy tohoto antického města na sedle mezi dvěma pahorky s dvěma akropolemi ze 7 stol. před Kristem s dalekým rozhledem do vnitrozemí i k moři, kde dole bíle svítí domy Agiosu a kde v dobách rozkvětu Lató přistávaly lodě v přístavu Lato pros Kamares.

 

Amoudara  malá osada s malou plážičkou těsně u silnice nedoporučuji k rekreaci, ale dobré autobusové spojení s Agiosem, Ierapetrou i Sitií.

 

Ierapetra  malebné městečko na jižním otevřeném pobřeží Lybijského moře s nekonečnými plážemi s tmavým pískem a skalisky, nechráněno před poměrně mohutným příbojem. Autobusem z Agiosu sem lze dojet několikrát denně za 2,50 €. V centru města na mořském pobřeží je  poměrně zpustošená benátská pevnost a nedaleko stojí mešita z doby nadvlády Turků předělaná snad na funkční hudební síň. Jinak centrum má uzoučké a upravené uličky, bohužel bez zábran proti autům, takže čas od času jimi prosviští moped či se snaží protlačit auťák. Pobřežní pěší promenáda jde podél celého města a přilehlých pláží.

 

Elounda typické přímořské letovisko s jednou hezkou písčitou pláží a další méně hezkou u hráze spojené s poloostrovem stejného názvu jako má „ostrov malomocných“ Spinalonga. Tady na poloostrově najdeme zbytky antického města Olous, byzantské baziliky, ale většina antických památek leží na dně mořském. Poblíž městečka vyrůstají samostatné komplexy luxusních hotelů s vlastními plážemi. Pravidelné autobusové spoje s Agiosem Nikolaosem mají v sezóně interval kratší půlhodiny, cena jízdenky 1€. Z Eloundy každou půlhodinu odjíždějí výletní lodě za 8€ (zpáteční jízdenka)k ostrovu Spinalonga, kde po zaplacení 2€ můžete do libosti procházet ostrovem, kde jsou zbytky benátského opevnění, pevnosti a domy, kde museli až do roku 1957 trávit svůj život ti, u kterých bylo zjištěno malomocenství. Měli zde školu, služby, kino…Na tento skalnatý ostrůvek jezdí i výletní lodě z Agiosu, propagují 10€, ale nám se podařil tento půldenní výletek (odjezd v 13:30, příjezd 16:15)s hezkou plavbou po moři  za 12€.

 

Sitia (9 000obyv.) jako Agios položené na několika pahorcích na jednom z nich je i benátská pevnost Kassarma. Po horské silničce sem můžete jet autobusem za 5,50€ nebo trajektem za 6:30€, což je pro nás suchozemce určitě zajímavější. Jedna cesta trajektem trvá v průměru jeden a půl hodiny, autobus po horské silničce těch 73 km zdolá za přibližně stejnou dobu. Poměrně úzká písečná pláž podél silnice  na východním pobřeží městečka, v západní části zálivu přístav. Hezká promenáda s tavernami a kavárnami. Několikrát denně se pořádají vyjížďky k 8 mil vzdálenému ostrovu Chrissi (rekreace), za kolik, to nevím. Ostrůvek Chrissi je považován za nejjižnější přírodní park v Evropě.

 A další informace o Krétě: http://recko.orbion.cz/kreta/